اکثر خودرو ها برای هرکدام از چهار تایرشان یک کمک فنر دارند. این ابزار نقش مهمی در سیستم تعلیق خودرو ایفا میکند. این قطعه مکانیکی یکی از ضروری ترین بخش های سیستم تعلیق خودرو است. در مطالب قبلی به نکاتی درباره انتخاب کمک فنر مناسب با نوع خودرو اشاره کردیم. اما این قطعه مکانیکی چه نقشی در سیستم تعلیق خودرو دارد؟

کمک فنر چهار تایر

کاهش حرکات بدنه خودرو

کارکرد اصلی کمک فنرها کاهش کل حرکات خودرو در حین حرکت است . در هنگام رانندگی بدنه خودرو تحت تاثیر نوع رانندگی و کیفیت جاده، دستخوش حرکاتی در جهات و زاویه های مختلف مثل بالا و پایین یا چپ و راست میشود. وظیفه این قطعه مکانیکی کنترل این نوع از حرکات خودرو است.

کمک فنر

تثبیت حرکت خودرو در حین حرکت

بسته به شرایط جاده و نوع رانندگی شخص، حرکات خودرو میتواند متفاوت باشد. این حرکات ممکن است در مدت زمانی کوتاه از حالتی کنترل شده و نامنظم به حالتی غیرقابل کنترل تغییر کند. کمک فنرها به تثبیت این حرکات خودرو در حین رانندگی کمک میکنند. از متمایل شدن خودرو به جهات مختلف یا چرخش وسیله نقلیه جلوگیری میکند. مخصوصا زمانی که خودرو در حال پیچیدن یا دور زدن است. این خاصیت به کنترل بهتر خودرو و ثابت ماندن حرکات آن کمک میکند.

تثبیت تایرهای خودرو

اکثر خودروها برای هر تایر یک کمک فنر دارند. هر یک از این ها علاوه بر کنترل حرکات ماشین در حین حرکت، نیرویی تثیبت کننده زیادی بر هر تایر وارد میکنند. این قطعه مکانیکی از پرش و حرکت تایر در جهتی خارج از مسیر جلوگیری میکند و به قرار گیری درست و محکم تایر روی سطح جاده یا زمین کمک میکند.

کاهش فرسایش تایر

کمک فنر با کنترل و تثبیت حرکات تایر خودرو موجب به حداقل رسیدن فرسایش آنها میشود. تایرهایی که به درستی روی زمین و در جای خودشان ثابت شده اند عمر طولانی تری دارند و کمتر دچار سایش آج میشوند.

درباره مدیر سایت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • هجده − 8 =