مقالات

نقش کمک فنر در سیستم تعلیق خودرو چیست؟

نقش کمک فنر

اکثر خودرو ها برای هرکدام از لاستیک ها یک کمک فنر دارند. این ابزار نقش مهمی در سیستم تعلیق خودرو ایفا می کند. این قطعه مکانیکی یکی از ضروری ترین بخش های سیستم تعلیق خودرو است. در مطالب قبلی به نکاتی درباره انتخاب کمک فنر مناسب با نوع خودرو اشاره کردیم. اما این قطعه مکانیکی چه نقشی در سیستم تعلیق خودرو دارد؟

کمک فنر چهار تایر

کاهش حرکت های بدنه ی خودرو

کارکرد اصلی کمک فنرها کاهش حرکات خودرو در حین حرکت و رانندگی است . در هنگام رانندگی بدنه ی خودرو تحت تاثیر نوع رانندگی و کیفیت جاده، دستخوش حرکاتی در جهات و زاویه های مختلف مثل بالا و پایین یا چپ و راست می شود. وظیفه این قطعه ی مکانیکی کنترل این نوع از حرکات خودرو است.

کمک فنر

تثبیت حرکت خودرو در حین حرکت

بسته به شرایط جاده و نوع رانندگی شخص، حرکات خودرو می تواند متفاوت باشد. این حرکات ممکن است در مدت زمان کوتاه از حالتی کنترل شده و منظم به حالتی غیرقابل کنترل تغییر کند. کمک فنرها به تثبیت این حرکات خودرو در حین رانندگی کمک می کنند. کمک ها از متمایل شدن خودرو به جهات مختلف یا چرخش وسیله نقلیه جلوگیری می کند. مخصوصا زمانی که خودرو در حال پیچیدن یا دور زدن است. این خاصیت به کنترل بهتر خودرو و ثابت ماندن حرکات آن کمک می نماید.

تثبیت تایرهای خودرو

اکثر خودروها برای هر تایر یک کمک فنر دارند. هر یک از این ها علاوه بر کنترل حرکات ماشین در حین حرکت، نیروی تثیبت کننده زیادی بر هر تایر وارد می کنند. این قطعه ی مکانیکی از پرش و حرکت تایر در جهتی خارج از مسیر رانندگی جلوگیری می کند و به قرار گیری درست و محکم تایر روی سطح جاده یا زمین کمک می کند.

کاهش فرسایش تایر

کمک فنر با کنترل و تثبیت حرکات تایر خودرو باعث می شود فرسایش آنها به حداقل برسد. تایرهایی که به درستی روی زمین و در جای خودشان ثابت شده و حرکت می کنند، عمر طولانی تری دارند و کمتر دچار سایش آج می شوند.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − 1 =