مقالات

چه مدت می توانید از یک کمک فنر استفاده کنید؟

کمک فنر

پاسخ این پرسش به عوامل متعددی بستگی دارد. زمان تعویض کمک فنر خودروی شما بستگی به این دارد که خودرویتان چند کیلومتر راه رفته باشد، بیشتر روی چه نوع خیابان هایی رانندگی کرده باشید، دست انداز زیاد داشته باشد یا نه، یا اینکه آیا رانندگی شما آرام و با احتیاط است یا بی پروا پدال گاز را فشار می دهید؟

با در نظر گرفتن موارد فوق تعیین این که کمک فنر شما چند سال یا تا چند کیلومتر عمر می کند، واقعا غیر ممکن است. با این حال پیشبینی ما این است که کمک فنر بتواند تا 4 یا 5 سال عمر برای یک خودرو مورد استفاده قرار گیرد، مگر اینکه از آن خودرو بیش از حد معمول استفاده شود و یا مسافت های طولانی را طی کرده باشد.دور از ذهن نیست که اگر خودرویی مسافت های کوتاهی را طی کند و از مسیر های صاف برود و کمک فنر بتواند حتی تا 10 سال هم عمر کند.

به عبارت دیگر، مسیر ها و جاده های خاکی به خاطر وجود سنگ و شیب هایی که دارد مدام با کمک فنر درگیر است مثل جاده هایی که برخی از رانندگان برای آفرود استفاده می کنند و باید حتما در انتخاب خودرو دقت کنند تا در نوع جاده ها دچار مشکل نشوند. در واقع عبور از خیابان هایی که آسفالت نشده اند و دست انداز زیاد دارند، باعث می شوند که به کمک فنر آسیب های جدی وارد شود. در فصل زمستان هوای سرد و عبور از جاده هایی که روی آن نمک پاشیده شده است می تواند باعث کوتاه شدن کمک فنر شود.

به جای اینکه بخواهید با در نظر گرفتن زمان و کیلومتر ماشینتان از زمان تعویض کمک فنر آگاه شوید، از آنها به عنوان راهنمایی برای تشخیص کلی که بدانید آیا در کمک فنر پوسیدگی و خرابی وجود دارد یا اینکه کمک فنر نشت کرده است یا نه استفاده کنید. جالب است بدانید که در ساختار کمک فنر مایعاتی وجود دارد، که در هنگام خرابی ممکن است نشت کنند.برخی از تولید کننده های کمک فنر به شما می گویند که باید کمک فنر خودرو را هر 50000 کیلومتر تعویض کنند اما به آنها توجه نکنید چرا که این حرف بیشتر به نفع آنهاست تا به نفع شما!

در فصل بهار کمک فنر خودرو بیش از همیشه آسیب می بیند. با این حال وقتی خودرو دچار مشکل می شود اول از همه کمک فنر را متهم نکنید! برای تشخیص تعویض کمک فنر بهتر است بیشتر دقت کنید و سایر جنبه های فنی را در نظر بگیرید و با متخصصین خبره ی خودرو مشاوره کنید تا از زمان تعویض کمک فنر بهتر آگاه شوید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − ده =